Wychowanie dziecka czteroletniego

Dzieci to wulkany energii. Biegają, skaczą, wywracają i poprawiają się, znów wywracają i rzeczywiście w nieskończoność. Nieraz trudno sprawić je do ładu. Zaś obecne nie wszystko. Dzieci to dodatkowo wizytówki rodziców. Jak sprawić, by nasze pociechy spędzały aktywnie czas, i przy tymże nie wyglądały jak ofiary katastrofy naturalnej?

Wygnieciona sukienka, przybrudzony kołnierzyk, zdarte kolano - to fakty, które dotykają każdych rodziców. Kupimy nowe ubrania, cerujemy dziury, mamy przy sobie nawilżane chusteczki i torebki, w których dobrze miejsca zajmują spinki do włosów dla dzieci, chusteczki higieniczne, szczotki i drugie urządzenia pierwszej potrzeby. Nałożenia na zmianę, ukryte w specjalnej torbie, to rozwiązania nie właśnie dla zdesperowanych. Projekt to ale nie właśnie wtedy spodenki, sukienka czy rajstopy. Włosy bardzo często wykonują pierwsze skrzypce.

Jak szybko o zburzenie misternie splecionej gumkami fryzury - wie każda mama. Jak trudno doprowadzić włosy swojej dziewczynki do poziomu prezentującego estetykę sprzed wyjścia z domu - wie każdy rodzic. Bez profesjonalnych sprzętów się nie obędzie. Zwykłe gumki często gromadzą się z włosów. Warkocze, skrzętnie zaplatane dodatkowo w kącie piaskownicy, rozplątują się w pięć minut. Każdą fryzurę trzeba wspomóc, a poza gumkami, grzebieniami, opaskami i szczyptą szczęścia, jednak warto być przy sobie spinki. Ważne jest, by spinki były duże, a jednocześnie stworzone z skutecznych materiałów. Twardy sztywny, kłujący w górę plastik nie tylko szybko zbuduje w piaskownicy, ale sprawi, że niemowlęta nie dopuszczą żadnego z rodziców do swoich włosów przez najbliższe dwadzieścia lat. Wygodna, delikatna spinka, przystosowana kształtem do góry pociechy, może przynajmniej wesprzeć w jednym stopniu utrzymać ten element prezencji.

Jeśli fryzura jest przekonana, torba spakowana, dziecko uśmiechnięte, a rodzic uzbrojony w właściwe pokłady cierpliwości i siły - można wyruszać. Zależnie z tego, dokąd wyprawa się kieruje, dobrze dopasować fryzurę. Jeśli dziś zamierzamy akurat wysłać dziecko na całodzienny pobyt w przedszkolu, warto zadbać o: - stabilność, - wygodę, - wygląd. Tak i wziąć pod opiekę: - szarpanie, - bieganie, - upadanie, - pogubienie elementów.

A po powrocie można pociechę uczesać z druga.