Szara strefa tytoniowa

Rozmiar szarej strefy w Polsce stanowi wielki problem. Nasz kraj zmaga się spośród nim właściwie od zawsze, z różnymi skutkami. Jakkolwiek dość dobrze wychodzimy na tym polu w zderzeniu z drugimi państwami byłego bloku wschodniego, a do kobiecie Europy cały pora istnieje dużo mocno.

Uważam, że szarej powierzchni nie zlikwidują działania represyjne, jak kary za brak posiadania kasy fiskalnej posnet revo. Dobrym rodzajem jest edukowanie społeczeństwa, a zatem konsekwentne uświadamianie, że gramy w ramach grupy i że to, co stanowi dla grupy dobre i nam tymże przynosi korzyści. Co więcej trzeba odzyskać zaufanie wszystkich do państwa – dużo wznosi się, szczególnie w zbuntowanych przeciwko systemowi środowiskach, że państwo nas okrada. Głoszący tę tezę przedsiębiorcy zaliczają się nie dostrzegać dużych inwestycji infrastrukturalnych, wskutek których dowcipy o własnych drogach zupełnie wydały na moce. Podobnie politycy prezentujące takie zachowanie. Nieodpowiedzialne głoszenie populistycznych haseł znajduje się niestety z wielkim odzewem, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy zauroczeni ich zawieraniem nie dziwią się ponad tym, co właściwie tak się za nimi kryje.
Praktyka uczy, że nieuczciwi wobec państwa przedsiębiorcy zawsze znajdą droga na ostatnie, żeby obejść system. Są tutaj zresztą wsparcie wielkiej części swoich klientów, którzy mimo kampanii społecznych, biorących na celu tworzenie nawyków zbierania paragonów, wciąż podatki mają jak bandycki haracz, i jeden paragon jako niepotrzebny śmieć. Co z ostatniego, że rząd zaordynuje wysokie kary za brak bycia kasy fiskalnej, skoro wymaganie tych kar będzie kilka skuteczne?
Mimo wszystko sytuacja nie jest zupełnie aż tak niska, jak ważna aby na podstawie powyższych konstatacji sądzić. Zaufanie Polaków do małżeństwa a do siebie nawzajem rośnie – proces ten zachodzi długo i nieregularnie, jednak mając pod opiekę to dwadzieścia sześć lat, tendencja jest jasna. Myślę, że wraz z biegiem ekonomicznym i wewnętrznym kraju coraz mniej gości będzie przekazywało się rządzą krótkoterminowych zysków, a jeszcze dobrze – elementarną uczciwością. Nawet jeśli sprowadzają się tąpnięcia, jak ta zmiana władzy, nie zmienia to faktu, że istniejemy mądry, choć ciężko doświadczony naród również nie zniszczymy tego, co zrobili po roku 1989. I że Polska dalej będzie około Europy niż Rosji.