Stosunki miedzynarodowe nowa era

Kontakty międzynarodowe są niezwykle średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w powierzchniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, natomiast nie po kilku miesiącach, gdy to bywało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Jazda na przeciwległy kraj świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy zaledwie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo nowych wersji współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się silniejsze oraz dostępniejsze, a co wewnątrz tym idzie - także wiele częstsze. Obecnie bez problemu można zdobyć się na inny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna tradycja a pozostałe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a bogata wylądować w Azji, w Afryce czy na tropikalnej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Grupy Europejskiej a wszystek jej człowiek może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka zależy zdobyć nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo praktyczne są w obecnym faktu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zdobyć targi międzynarodowe, bezpośrednio dołączając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w własnej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na stanie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To ważne w poważnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na szczęściu transakcji.