Mikroskop optyczny a metalograficzny

Mikroskopy laboratoryjne (zwane też mianem mikroskopów optycznych), to narzędzie mikroskopowe, które do działania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło realizujące przez układ optyczny. Mikroskopy gromadzą się zwykle z wyboru soczewek optycznych, od kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie przetwarzane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane używane są w moc rzeczach nauki do poszukiwań znacznie małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy polecane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych również w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i sprawdzaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi płacącymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Ale w części chemii i fizyki mikroskopy używane są żebym w krystalografii czy metalografii. Geolodzy stosują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne w handlu optycznym (niekiedy nazywa się je to mikroskopami świetlnymi), są również grane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas ćwiczeń z dziedzin ścisłych. Badany obiekt obserwowany jest zdecydowanie przez okular lub na ekranie monitora dzięki wykorzystaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest zdeterminowana przez rozdzielczość kątową obiektywu, która jest uzależniona z długością fali światło, z zmiany za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, pomagaj we ostatnich mikroskopach optycznych można osiągnąć powiększenia ponad tysiąckrotne.