Kasa fiskalna jak ja wybrac

Trudno wyobrazić sobie sklep funkcjonujący dziś bez kasy fiskalnej. Na mocy wydanego w roku 2015 rozporządzenia z obowiązku jej używania zwolnieni zostają jedynie ci przedsiębiorcy, których obroty z tytułu handlu nie przekraczają dwudziestu tysięcy złotych. Oznacza to w praktyce, że zwolnionych jest naprawdę niewielu – większość przedsiębiorców obejmuje obowiązek korzystania z kas przy prowadzeniu ewidencji sprzedaży. Warto zastanowić się dłużej i wybrać odpowiednią kasę, która będzie adekwatna w stosunku do prowadzonych działań. Oto krótki przewodnik po wyborze najlepszej kasy, a także omówienie kilku modeli, które sprawdzają się w przypadku wyboru kas Posnet.

Modele kas fiskalnych

Kasa fiskalna nie jest zawsze takim samym urządzeniem – istnieją różne jej typy, a nie każdy sprawdzi się w dowolnym przedsiębiorstwie. Kasy jednostanowiskowe stanowią najpopularniejszą formę – służą, jak sama nazwa wskazuje, do obsługi pojedynczego stanowiska pracy, można je także zgrać z innymi urządzeniami takimi jak waga lub czytnik kodów kreskowych, używając odpowiedniego oprogramowania. Drugą grupę stanowią kasy przenośne, niezwykle odporne na wstrząsy, wilgoć czy niską temperaturę, niezbyt wygodne w użytkowaniu, za to odpowiednie na przykład dla taksówkarzy. Kasy systemowe sprawdzają się w dużych sieciach handlowych, są kompatybilne z komputerem, do którego natychmiast transmituje się dane z kasy. Kasy komputerowe są z kolei bardzo nowoczesną formą, wyposażoną w wyświetlacz. To swego rodzaju połączenie kasy z komputerem, które daje wiele możliwości.

Drukarka fiskalna jest urządzeniem nieco droższym niż kasa, która podłączona do komputera drukuje faktury VAT – używa się jej więc głównie tam, gdzie wielu klientów prosi o taką fakturę z dołączonym paragonem.

Jak wybrać dobrą kasę fiskalną?

Trzeba przede wszystkim odpowiedzieć sobie na trzy pytania – jaką liczbę paragonów dziennie się drukuje (czyli ilu klientów obsługuje firma – zupełnie inaczej wygląda ta liczba w przypadku prywatnego gabinetu lekarskiego niż w przypadku sklepu), ile trwa średnio obsługa jednego klienta oraz w jakich warunkach będzie pracowała kasa. Najprostsze jest pytanie ostatnie – jeśli nie planuje się pracy w zimnie, wilgoci czy wysokiej temperaturze, nie ma potrzeby by kupować specjalnie przystosowaną kasę. Jeśli klientów jest dużo, a firmie zależy na jak najkrótszym czasie obsługi, konieczne jest kupienie kasy Posnet z mechanizmem drukującym termicznie – taki wydruk jest o wiele szybszy i cichszy. Zdecydowanie warto kupić kasę, która przechowuje kopie wydruków w formie elektronicznej.

Model Posnet Thermal FV EJ

Posnet Thermal FV EJ

Źródło: http://www.polkas.pl/Pl/produkt/drukarka_fiskalna_posnet_thermal/

To kasa fiskalna, która została stworzona z myślą o placówkach, o dużym natężeniu ruchu klientów. Posiada możliwość tworzenia automatycznie elektronicznej kopii paragonu. Te kasy Posnet działają bardzo sprawnie, można także ustawić w nich funkcję obsługi waluty innej niż podstawowa, a ponad to zintegrować je z monitoringiem, co w niektórych przypadkach znacznie poprawia poziom bezpieczeństwa.

Model Posnet Thermal HD

Posnet Thermal HD

Źródło: http://www.polkas.pl/Pl/produkt/drukarka_fiskalna_posnet_thermal_a_hd/

Ta kasa sprawdzi się wszędzie, gdzie natężenie ruchu osiąga wyjątkowo wielkie rozmiary. Jej wyjątkowo sprawna obsługa i szybkość działania sprawiają, że jest w stanie ułatwić pracę sprzedawcom nawet przy bardzo długich kolejkach. Warto zwrócić uwagę także na nowoczesny design – wszystkie kasy Posnet wyróżniają się przemyślanym projektem wizualnym, jednak ta szczególnie dobrze sprawdza się tam, gdzie dobrze widziana jest nowoczesność.

Model Posnet Thermal HS EJ

Posnet Thermal HS EJ

Źródło: http://www.polkas.pl/Pl/produkt/drukarka_fiskalna_posnet_thermal_hs_fv_ej/

Trzeci przydatny w punktach o dużym obrocie model to Posnet Thermal HS EJ. Posiada funkcję elektronicznej kopii wydruku, którą zapisuje na standardowej karcie pamięci SD. Pozwala to na bardzo wygodne przechowywanie danych o sprzedaży bez konieczności marnowania i składowania papieru. Także wyróżnia się ciekawym designem dostosowanym do najnowszych standardów.

Kilka słów o doświadczonych firmach

Przy zakupie kasy fiskalnej, jak w przypadku wyboru każdego urządzenia, warto kierować się doświadczeniem firmy. Posnet to przedsiębiorstwo działające na polskim rynku już dwadzieścia lat. Oznacza to, że firma miała dostatecznie wiele czasu i okazji do wyrobienia własnych wartości. Kasy Posnet, szczególnie z flagowej, najbardziej znanej linii Thermal, to produkty bardzo wysokiej jakości, przy tworzeniu których współpracowali doświadczeni specjaliści. Wybierając sprawdzoną firmę można być pewnym, że urządzenie będzie całkiem zgodne z wymogami aktualnie obowiązującego prawa, nawet jeśli to niedawno się zmieniło. Warto również stawiać zawsze na najnowsze rozwiązania – to, co aktualnie stanowi nowość nie przeminie szybko i nie zostanie prędko zastąpione lepszymi rozwiązaniami.