Endometrioza w ciazy

Endometrioza jest chorobą, na którą planują tylko kobiety. Jest obecne choroba, w której komórki śluzówki macicy przekładają się po organizmie i wprowadzają się w nowe organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę choruje co szósta kobieta w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej staje na jajniku. Innymi miejscami gdzie może się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak też pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym środowiskiem do powstawania endometriozy są blizny pooperacyjne na przykład po cięciu cesarskim.

W współzależności z jej położenia daje różne objawy. Najczęściej ale stanowi toż ból przed i w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym objawem jest ponad ból podczas stosunku płciowego lub inne zespoły bólowe w sektorze miednicy. Bardzo dużym powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty umieszczone w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Podchodzące do tego zaburzenia w sztuki hormonów, jajniki dodają się do zwiększonej ilości poronień i dobrego utrzymania ciąży.

Badanie
W odróżnieniu endometriozy bardzo ważny jest problem z kobietą. Następnym etapem jest przeprowadzenie badań. Konieczne jest spełnienie bardzo szczegółowego badania ginekologicznego oraz badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby następuje leczenie. Chyba ono być farmakologicznie lub chirurgicznie. Zależne jest wtedy od wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

Leczenie
Leczenie farmakologiczne liczy na stosowaniu odpowiedniej dawce hormonów oraz środków przeciwbólowych. Terapia przy użyciu hormonów ma za zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników i co za tym dąży do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne polega na wykonaniu zabiegu operacyjnego, podczas którego wydalane jest źródło z skórą endometrium lub dużo inwazyjnie wybierany jest jajnik, czy nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć ważną w działaniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może stanąć jej nawrót.