Drukarka fiskalna a kasa fiskalna roznice

We pełnych sklepach, także internetowych, ale także w salonach fryzjerskich, kosmetycznych, medycznych a kolejnych pojawiły się kasy fiskalne. I choć klienci nie jednak pamiętają, żeby zabierać ze sobą paragony organizowane przez usługodawcę czy kasjera w sklepie, to rzeczywiście oni powinni się zatroszczyć o zabranie wydrukowanego paragonu.

Każda drukarka fiskalna posnet posiada funkcję drukowania paragonu dla nabywcy także możliwość drukowania paragonu dla użytkownika kasy. Jednocześnie to posiadacz kasy ustala, czy paragony służące do zestawień z fiskusem, planują być tłoczone na dodatkowej rolce w grup papierowej, lub może powinny być wyłącznie pisane na cyfrowym nośniku.

W sukcesu klienta zabieranie paragonu z kasy fiskalnej leży po jego cesze. Grupę klientów skarży się, że paragon nie jest im do niczego potrzebny, że to drugi papier, który za chwilę wyrzucą, niemniej ale za niewydanie klientowi paragonu posiadacz kasy może dać mandat. Coraz częściej urzędy skarbowe wysyłają naszych ludzi do sklepów, na stoiska w miastach handlowych lub do punktów usługowych, aby sprawdzić, czy klient otrzymał paragon. Dobra jest sytuacja, gdy klientowi został wydrukowany paragon, a klient go nie wziął. Takie paragony należy zniszczyć. Jeśli paragon będzie się widzieć w charakterystycznym miejscu, i klient zdoła już wyjść ze sklepu, to zbyt pozostawienie wydruku z kasy fiskalnej odpowiada posiadacz kasy, który potrafi stać ukarany mandatem skarbowym za niewydanie paragonu klientowi.

Także Ministerstwo Finansów postanowiło przychylić się do upowszechnienia odbierania przez użytkowników paragonów z kas fiskalnych. Pod koniec 2015 roku została otwarta Loteria Paragonowa, w jakiej potrafi wziąć udział każdy użytkownik paragonu fiskalnego. Posiadacz paragonu, który dokumentuje zakup towaru czy usługi na ilość przekraczającą 10 zł, może swój paragon zarejestrować na części loterii, podając m.in. numer kasy fiskalnej, nr wydruku, określając kwotę i datę zakupu. Ideą imprez jest premiowanie szczęśliwych paragonów wartościowymi nagrodami rzeczowymi, losowanymi raz w maju. Raz na kwartał zmienia się dodatkowo premiowana kategoria wystawców paragonów. Posiadacze takich specjalnych paragonów, wystawianych do tej pory przez fryzjerów i kosmetyczki oraz obecnie przez gabinety lekarskie i dentystyczne, mogą wylosować dodatkowo cenne nagrody specjalne.