Biopsja jadra czy boli

Biopsja jąder to doświadczenie przeprowadzane w charakterze diagnostycznym (upewnieniu się co do rzeczy niepłodności mężczyzny) lub terapeutycznym (pobraniu plemników do zapłodnienia sztucznego – in vitro). Sposób w jeden sobie jest wygodny dla pacjenta, a ryzyko powikłań jest względnie niewielkie.
Badanie przygotowuje się w czasie, gdy wcześniej dwa razy stwierdzono brak plemników w spermie mężczyzny (tzw. azoospermia). Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie pewnych badań krwi oraz konsultacja z lekarzem anestezjologiem. Sama biopsja trwa krótko – do pół godziny. Istnieje obecne zawsze badanie dość duże, dlatego uzyskuje się ją w znieczuleniu miejscowym, a rzadziej nawet ogólnym. Po ustąpieniu znieczulenia ból jednak nieco powraca. Czasem pacjentom zalecana jest jeszcze hospitalizacja, wykorzystywana w charakterze profilaktycznym (kontroli jego kształtu zdrowia i dawkowania leków przeciwbólowych).
Przyznaje się kilka sposobów biopsji jąder. PESA polega na poborze nasienia z kanalików najądrza przy pomocy igły. Podczas MESY nadcina się przewód najądrza w końcu poboru płynu, który ma plemniki. TESE to brak pobrania wycinka z założenia w planu uzyskania z niego plemników. Natomiast TESA polega na nakłuciu przez skórę jądra w kierunku wzięcia z niego rozmazu. Tenże z zmiany dzielony jest na dwie grupy – jedna dedykowana jest do poszukiwania, oraz z drugiej wykorzystuje się plemniki.
Jest kilka przeciwwskazań do wykonywania u ludzie biopsji jąder. W formie, jeżeli w ejakulacie wydobywają się nawet małe ilości plemników jej dokonanie nie jest konieczne. Nawet bowiem małe ilości męskich komórek rozrodczych dają szansę na pokrycie (dzięki technologii ICSI). Przeciwwskazanie stanowi również występowanie mężczyzny tzw. wytrysku wstecznego. Wówczas wprowadza się plemniki powstające z moczu. Próbek nie przyjmuje się także to, jak nie jest szansy zamrożenia plemników, a następnie zastosowania ich w ICSI.